Kvestor


Zde bychom Vám rádi popsali jednotlivá úskalí svatebních příprav a poradili jak na ně. Je nutno říci, že svatba je nejen radost, ale celá řada starostí, zařizování a výdajů.

Generace stará otázka je, kdo co bude platit? Tradičně větší část svatebních výdajů hradí nevěsta, ale časy se mění a může to být jinak. Záleží na domluvě obou stran. Nicméně pro všeobecný přehled Vám předkládáme názorný graf, který by Vám mohl pomoci vytvořit si základní představu o svatebních výdajích.

graf

Zvolte si úřad podle toho jaký typ svatby preferujete. V České republice se nejvíce svateb koná od června do října, proto si včas zajistěte termín nejméně 4 měsíce dopředu. Nejlevnější a nejjednodušší je, objednat si termín svatby na úřadě v místě trvalého bydliště. Svatba v kostele má jednu podmínku a to takovou, aby alespoň jeden ze snoubenců byl věřící. A co si vzít na úřad s sebou? Vyplněný formulář “Žádost o uzavření manželství”, rodné listy, občanské průkazy, popřípadě právoplatné rozhodnutí soudu o rozvodu. Při svatbě s cizincem úřady vyžadují doklad prokazující totožnost a osvědčení o právní způsobilosti partnera. Pokud máte den a hodinu sňatku určenou, nic Vám nebrání začít s přípravami všeho potřebného. Je nutné zaplatit obřadní poplatky a zvolit si obřadní hudbu.

Než navštívíte svatební salón je dobré ověřit si u známých jeho pověst a při případném podpisu smlouvy si pročíst pečlivě její znění. Salón navštivte v dostatečném předstihu, nejméně 3 měsíce před termínem svatby. Vše ostatní již závisí pouze na Vašem vkusu, který je rozhodující při výběru svatebních šatů. Máte možnost vybírat z šatů jednoduchých až po honosné. Dnešní svatební salóny mají k dispozici široký sortiment nejen šatů, ale i doplňků. Vybírejte sami nebo si nechejte poradit od odborníků. Pryč jsou doby, kdy svatební salóny byly jen pro nevěsty. I ženichové nepřijdou zkrátka. Saka i obleky včetně doplňků usnadní život nejednomu muži v předsvatebním shonu.

Družička je malá princezna ve stínu nevěsty také potřebuje šaty, doplňky a kytičku. Nezapomeňte proto také na tyto náklady.

Svatební oznámení je nutnost, neboť po výběru hostů, kteří se budou účastnit nejen obřadu, ale i svatební hostiny je nutné je nějakým způsobem informovat dopředu o termínu Vaší svatby. Objednejte si svatební oznámení nejméně 3 měsíce předem, potřebujete mít ještě časovou rezervu na rozeslání pozvánek. Každý host by měl mít svou vlastní pozvánku. Svatební oznámení můžete mít dvojí. Jedno decentní, jak se na tento slavnostní den sluší a druhé veselé a netradiční. To můžete rozeslat svým přátelům, kteří se zúčastní pouze obřadu.

Snubní prsteny jsou symbolem Vaši lásky. Neodmyslitelně patří ke svatebnímu obřadu, proto s jejich objednávkou neotálejte a vybrané zlatnictví navštivte s konkrétní zakázkou nejméně 2 měsíce předem, přece nebudete svému nastávajícímu či nastávající navlékat na prst požehnaný kus plechu.

V případě svatební kytice její uvázání kytice a samotný výběr květiny nepřibližujte pouze svým představám, ale také šatům, které jste si zvolila a obleku ženicha. Ve svatební den však budete potřebovat více květin. Nezapomeňte na kytky pro rodiče, družičku, ale také výzdobu pokoje, kostela…

Kadeřnictví a kosmetika se budou týkat především nevěsty. Doporučujeme navštívit jak kadeřníka tak kosmetičku předem a vyzkoušet si účes k závoji či věnečku, ale také líčení, aby jste ve svatební den nebyla nepříjemně překvapena. Rovněž si na onen slavný den zamluvte návštěvu těchto služeb v brzkých ranních hodinách. Přece jen si nechejte časovou rezervu, aby jste na úřad či do kostela nemusela brát schody po čtyřech.

Video a fotografie zůstanou pro Vás vzpomínkou. Pamatujte však na to, že profesionální zpracování stojí více peněz. Nepřeceňte proto svůj rozpočet. Při dohadování ceny si předem nechejte podepsat jaké služby a v jaké ceně Vám budou zaúčtovány ze strany video a foto služeb.

Kolik asi chcete mít hostů? Výhodou malých svateb je, že nemusíte platit pronájem salónku, jen si v předstihu rezervujete místa. Oslavovat lze kdekoliv. Stylově ve venkovské hospůdce, doma, na zahradě, v zámecké restauraci, v hotelu, kde můžete přímo zajistit pokoje pro hosty. Téměř v každém pohostinství Vám rádi připraví slavnostní tabuli, vyzdobí místnost dle Vašeho přání a dají na výběr z velkého množství jídel. Vybrané menu raději předem ochutnejte. Ve většině provozoven je i místo pro živou nebo reprodukovanou hudbu.

Svatební salón radí: Při uzavírání smlouvy s majitelem restaurace si zkontrolujte zda smlouva obsahuje všechny náležitosti:

Vaše jméno a příjmení, adresu, telefon
datum uzavření smlouvy a datum konání hostiny
hodinu ukončení hostiny
minimum a maximum hostů
poplatek za jedno místo
výběr z jídel
cenu jídla za dospělého člověka a cenu za dítě
počet číšníků
velikost stolu a cenu za stoly a ubrusy
parkování
zaplacená záloha

Obřadu a hostině hudba tvoří kulisu. Můžete mít hudbu živou nebo reprodukovanou. Záleží na Vašem vkusu a domluvě s vedoucím skupiny, majitelem restaurace či oddávajícím.

Na obřad i hostinu bude potřeba zajistit dopravu. Můžete si vypomoci dopravními prostředky rodiny či přátel, ale není-li jiná možnost, objednejte si včas dopravu ve specializované firmě.

Máte vše za sebou mladá paní a mladý pane. Věříme, že jste si nenechali vymluvit nezapomenutelnou svatební cestu. Výběr zřejmě závisel na Vaši finanční situaci, protože taková svatební cesta při všech těch svatebních výdajích sebrala větší část Vašeho rozpočtu. Nezbývá než popřát příjemné cestování a hodně pěkných zážitků.